Via Gelato Şimdi Gurme Marketlerde!

Via Gelato Şimdi Gurme Marketlerde!

 • Via Gelato Şimdi Gurme Marketlerde!

  Via Gelato firmasının kurucusu ve executive şefi olan Mukbil Yalçın aslen bir bankacı. Aynı zamanda İtalyan vatandaşı olan Yalçın hayatının uzun bir bölümünü İtalya’da geçirmiş.  Yıllarca İtalya’da yediği lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı dondurmaların Türkiye’de neden olmadığını düşünmüş. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmak ve İtalyan dondurmasını yakından tanımak amacıyla ülkeyi bir uçtan diğerine gezmiş. Lezzetini ve kalitesini en çok beğendiği firmalarda dondurma ustası olarak çalışmış ve ülkenin bu konudaki en ünlü okul ve kurslarına gitmiş. En tanınmış dondurma ustalarından özel dersler almış. Konuya iyice hakim  olabilmek için benzer bir çalışmayı Fransa’da da yaptıktan sonra son derece donanımlı bir dondurma ustası olarak Türkiye’ye dönmüş ve gelato olarak bilinen dünyaca meşhur İtalyan dondurmasını üretmeye başlamış.
  Türkiye’ye döndükten sonra 65 çeşit dondurma ile piyasaya giren Mukbil Yalçın bu çeşitlerin bazılarını dünyada ilk üreten kişi. Örneğin ‘Mascarpone Frambuaz’... Daha önce böyle bir karışım hiç duyulmamış. Yine kendi ürettiği ‘Beyaz Kahve’, ‘Baklava’, ‘Kadayıf’, ‘Lokum’, ‘Miski Amber’, ‘Lavanta’, ‘Itırotu’ isimli dondurmalar da daha önce rastlanmış dondurma çeşitleri değil. Tüm bu lezzetler 2002 yılında Via Gelato markasıyla birlikte piyasa girmiş.
  Yıllar boyunca lüks otel ve restoranların mutfak şefleriyle işbirliği içinde deneysel çalışmalar yapan Via Gelato markası, yüksek kalitede malzemelerin usta şefler yönetiminde işlenmesiyle gün geçtikçe çeşitlerini arttırmış. Piyasaya ilk girdiğinde 65 çeşit ile Türk dondurmaseverlerin karşısına çıkan Via Gelato’nun bugün sütlü ve meyveli dondurmaları, sorbeleri, koşer sorbeleri, diyet dondurmalar gibi 500’ün üzerinde çeşidi var. Marka Türkiye’deki ilk İtalyan dondurması olmasının yanı sıra en fazla çeşidi üreten dondurma firması olarak da 14 yıldır sektörde liderliği elinde tutuyor.
  Bugün bu butik lezzet tüm bu etkenlerden dolayı otellerin bir numaralı tercihlerinden biri. Mukbil Bey’in firmayı kurarkan Türkiye’nin en büyük dondurmacısı olmak gibi bir hedefi hiç olmamış; sadece çok kaliteli ve çok sağlıklı bir ürün yapmak için yola çıkmış. Ve 14 yıldır da bu amacından hiç şaşmamış.
  Ürün kalitesini sürekli olarak daha yukarılara taşımaya çalışan Via Gelato firmasının sahibi Mukbil Bey’e ürünleriyle ilgili bazı sorular sorduk.


  “Via Gelato’nun en önemli yeme içme noktalarından sevenlerine ulaştığını biliyoruz. Bize ürünlerin satış noktalarıyla ilgili bilgi verir misiniz?”
  Via Gelato, başta satış noktalarımız olmak üzere, Türkiye’nin en önemli 5 yıldızlı otellerinden butik otellere, Uzakdoğu restoranlarından güzide balık restoranlarına, Osmanlı mutfağından et restoranlarına kadar sektöre öncülük etmiş pek çok seçkin nokta aracılığıyla sevenlerine ulaşıyor. Ayrıca bu sene bazı gurme marketlerde retail market müşterisini tanımaya ve ürünlerimizi tanıtmaya çalışıyoruz.

  “Firmayı kurarken amacım büyümek değildi,” demiştiniz. Ama bildiğimiz kadarıyla bu sene üretim kapasitenizi arttırdınız. Neden karar değiştirdiniz?”
  Firmayı kurarken ana hedefimiz büyümek değildi, ama şöyle de bir gerçek var; kaliteden taviz vermeden ürettiğiniz ürün, amacınız büyümek olmasa da firmayı büyütür. Biz bunu bizzat yaşadık. Tabii kalite izafi bir kavram, gerçek kaliteden anlayan insanlara ulaşabilmek çok önemli. 4-5 yıldır siparişler öyle bir noktaya geldi ki artık talepleri karşılayamaz olduk. Bunun için uzun ve detaylı bir araştırma yaptık. Ürünün kalitesini, butik oluşunu, artizan özelliğini kaybetmeden üretim kapasitemizi nasıl artırırız diye çalıştık. Geçtiğimiz yıl ise 1999’da kurulmuş olan Japonya merkezli bir şirketi satın aldık. Japonya ve İtalya’dan getirdiğimiz akıllı makinalarla üretimizi büyüttük. Kapasitemizi günlük 900 kilodan 2,5 tona çıkarttık. Bunu yaparken  ürünün muhteviyatını, kalitesini ve artizan özeliklerini koruyan hatta doğallığını artıran bir proses geliştirdik. 15 yıllık bir şirket olduğumuz için HACCP VE TS EN ISO 9001:2000 gibi belgelerimiz zaten mevcuttu, ama bu belgelerin bizim ürünün kalitesini yansıtmada eksik kalabileceğinden endişe ederek bu sene BRC belgesi almak için çalışmalarımızı tamamladık ve Allah’a şükür belgemizi aldık. Yeni aldığımız şirketin %5’i eski sahibinde kaldı. Bu şirket Japonya’da gıda sektöründe gelişmekte olan merkezi mutfak sistemi ve dondurma sektöründe AR-GE çalışmaları yapan konusunda uzman bir şirket. Yeni ortağımız aslında 1975 yılından beri dondurma üretiminin ve pazarının içinde. Türkiye’de ürettiğimiz ürünler için  Japonya ve Uzakdoğu’da pazar araştırması yapıyor. Gelecek sene için Japonya’dan ilk siparişlerimizi de aldık.
  Ayrıca parakende müşterilerine de bir müjdemiz var. Via Gelato’yu bir vesileyle tatmış olan insanlar yıllardır bize otele, restorana gitmeden bu ürüne nasıl ulaşabileceklerini sorarlardı. Biz de bu talebi karşılamak için İstanbul’un dört yanına paket servis hizmetine başladık. Bu konuda oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. Ayrıca Özen gruba ait Onur marketlerin 5 gurmesinde, yani Yeşilköy, Yeşilyurt, Göktürk, Finanskent ve Avrupa konutlarında 500 ml’lik ürünlerimizi satışa çıkardık. Markaya ulaşmak isteyen müşterilerimiz paket servis dışında bu marketlerde de 8 çeşit ürünümüze ulaşabilirler.

  İşinizi severek yaptığınızı duvarda asılı olan formülasyonlardan anlıyorum.
  Ben aslında toplumdaki sevgi eksikliğinden çok rahatsızım. Zamanımızda insanlar genel olarak gerçek sevgiyi pek bilmiyorlar. Bu da hayatlarından yaptıkları işe kadar hep özensiz olmalarına sebep oluyor. Ben ise yaptığım işi, ürünümü ve insanları çok seviyorum. Bu sebeple hep daha iyiyi arıyorum. Daha kaliteli, daha doğal, daha lezzetli, daha çekici ürünler yapmaya çalışıyorum. Bazen çalışma odama gelip de duvarlardaki formülleri gören arkadaşlarım, insanlar bu kadar formül yazarak uzaya çıkıyor, diyorlar. Ben de bu işe bir bakıma uzaya çıkmak kadar değer veriyorum.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.