Gerçek Tat Gerçek Dondurma; Yaşar Usta Dondurması

Gerçek Tat Gerçek Dondurma; Yaşar Usta Dondurması

 • Gerçek Tat Gerçek Dondurma; Yaşar Usta Dondurması

  Küçük bir çocukken başladığı dondurmacılık işinde kendi markasını yaratıp dondurma sektöründe bir duayene dönüşen Yaşar Usta ile 'Yaşar Usta Dondurmaları'nı konuştuk.

  Yaşar Usta için en önemli öncelik nedir?

  Benim için öncelik sağlıklı personel... Daha sonra kaliteli malzeme, ustalık, temizlik, dürüstlük ve sevgi geliyor.

  Neden sağlıklı personel bu kadar önemli?

  Çünkü eğer sağlıklı insan çalıştırmazsınız verim eksikliği olur, mikrobik bakteri veya enfeksiyonlar olur. Bu yüzden imalathane ve tezgahtaki en önemli şartlarım sağlıklı personel ve kaliteli malzeme... Usatlık benim için sonradan geliyor. Çünkü ustalık dediğiniz şey aslında bir ekip işi. En basitinden kaşıkçı, mutfakçı, satışçı, temizliğe bakan insanlar olmazsa yani lafın özü Yaşar Usta'nın etrafındaki insanlar olmazsa  Yaşar Usta diye birşey olmazdı. Tek başına bir yere kadar, çok fazla ilerleyemezsiniz ama ekip olunca büyürsünüz ve herkesin bu büyümede bir payı vardır. Eşimin bana her zaman desteği vardır. Biz burda bir aileyiz.


  Yaşar Usta Dondurmaları ne zamandan beri var?

  1962'den beri var. Ben zaten sokaklardan geldim. O zamanlar köprünün altında kürkün içinde yatıyordum. 1958'de Kasaplar Çarşısı'nda Hıfzı Yorgun'un yanında başladım. Ben yaramaz bir çocuktum, eleştirmeyi, araştırmayı çok seviyordum. Ustama hep 'neden 2 çeşit yapıyoruz neden 3 çeşit yapmıyoruz meyveli de yapsak' der dururdum. Aslında meyveli yapıyorduk ama tek bir çeşit ya vişneli ya da limonlu ikisini bir arada yapamıyoruduk çünkü zaten yetiştiremiyorduk ve tüketilmezdi o zamanlar dondurmanın o kadar müşterisi yoktu. Yazlık sinemelarda, plajlarda bir kaç kişi görürse eğer işte o zaman satışlar çoğalıyordu. 

  Eskiden böyle makinalar yoktu. Tamamiyle insan gücü ile dondurma yapılıyordu. Zaten o zaman en fazla 3 kilo satardınız. O günün şartları için bu çok büyük bir rakamdı.Eğer 3 kilo sattıysanız o gün padişah sizsiniz demekti. Tabii sonra bu makinalar çıktı. Ama şimdi de başka sorunlarımız var buzlar normal buz dolaplarında bile saklayamıyorsunuz. Ozon tabakasının delinmesi, hava şartları, nüfus kalabalığı mesleği zorlaştıran unsurlar halini aldı.

  Yaramaz bir çocuktum dedim ya mesela karşı tarafda Kırımlılar vardı ben Hıfzı ustaya kızdığımda giderdim orda dondurma yapardım. Sonra askere gittim geldim dükkan açmaya karar verdim. Gidip ustamdan izin aldım. Hıfzı Usta dedi ki; 'madem dükkan açacaksın ben de sana yardım edeceğim ama bir şartla uzağa gitmeyeceksin dükkanını yakına aç ki ben de sana müşteri gönderebileyim.' Böylelikle 1972'de burada Bostancı'da dükkan açtım. O zamanlar Bostancı yazlık bir yerdi bugünkü gibi değildi. Minibüse binmek isteseniz 1 buçuk saat beklemek zorunda kalırdınız. 

  Şuan meslekte geriye dönüş yaşanıyor çünkü masraflar ağır geliyor ama eğer bu işleri düzgün yaparsanız muhakkak mükafatını alırısınız. Sabredeceksiniz, bekliyceksiniz ve temizlikten şaşmayacaksınız.

  Yaşar Usta dondurmalarını farkı nedir?

  Ben hiç bir zaman kendime bu işi iyi yapıyorum demedim. Ama oğlumun bir ortağı vardı geçtiğimiz yıl onunla birlikte tüm Avrupa'yı gezdik. Benim amacım keyifli bir tatil geçirmek değil mesleğimdi. Tüm ünlü dondurmacılara gittim. Gittiğim dondurmacılarda hiç bişey söylemedim. En son Paris'de bir dondurmacıya gittim, kavunlu dondurma yemek istediğimi söyledim. Dilber isimli orada doğup büyümüş çalışan kız; 'burada onu bulamazsınız ancak istanbul' da Yaşar Usta'da bulursun.' dedi. Ben tabi çok şaşırdım adeta şoke oldum.  

  Orda dondurmaları yerken dedim ki kendimi övmeyi kesinlikle sevmem ama dünyada bana yetişebilecek hiç kimse yok. Bu işi dünyada en iyi ben yapıyorum. Belki çok  büyük konuştum ama benim dondurmam sadece meyve ve şekerdir, başka hiçbir madde yok. Dondurmalarıımda şeker çok az miktarda var, şekerin olmasının nedeni ise; meyve ezildikten biraz sonra oksitlenme yapmaya başlar bu bir nevi küftür, alkol üretiyor. Meyvede asit var, alkol var dediğim zaman Yaşar Usta kafayı sıyırdı diyorlar ama ben çok araştırmacıyımdır, sorarım soruştururum en doğrusu bulmak için çaba harcarım. Herkes zannediyor ki  meyvede bir tek vitamin var aslında öyle değil meyvede çok şey var. Vitamin, asit, şeker ve ezildikçe alkol... Zaman da kısıtlı olduğu için dondurmaya şekeri koymam gerekiyor. 

  Kısacası benim dondurmalarımın farklılığı bu... Ben herkese söylüyorum benim dondurmamnda meyve ve şeker haricinde hiç birşey yok aksini iddia eden varsa noteri getirsin buradan numune alsın tahlile götürsün. Meyve ve şeker haricinde birşey çıkarsa kendi dükkanımın anahtarını noter huzurunda ona teslim ederim ve bir daha da bu işi yapamam. Bu konuda kendine güvenen varsa dünyanın neresinde olursa olsun ona meydan okuyorum.


  Gelecek hedefleriniz neler?

  İnsanlara daha temiz daha kaliteli bir hizmet vermeyi hedefliyorum. Benim için en büyük mutluluk ve kazanç insanlara hizmet etmek. İnsanlar benim için çok değerli, çok önemli ve ben bu insanların en iyi malzemelerden yapılmış, katkısız ve hjyenik dondurmalar yemeyi hak ettiğini düşünüyorum. Ancak bu şekilde iyi bir hizmet vermiş olacağımı düşünüyorum. insanlar size maddi ve manevi değer veriyorlarsa sizde aynı şekilde onlara maddi ve manevi anlamda bir katkıda bulunmanız gerekiyor. Kendi yemediğimin bir şeyi bırakın müşteriye düşmanıma bile yedirmem benim temel prensibim budur.


  Gelato Magazin hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

  Gelato Magazin'i sektör için önemli bir gelişme olarak görüyorum. Gelato Magazin çalışanlarını çok aktif ve çalışkan buluyorum, dürüst insanlar başarılarının devamı dilerim. Elimden ne geliyorsa yapmaya ve her türlü desteğe hazırım.

   

   

   

     YORUMLAR

  Dedi ki;
  çok iddalı konuşuyor oysaki daha iyileri var  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.