Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Vücudumuz için gereken önemli besin maddelerini içinde barindiran dondurma süte oranla daha fazla yag, protein ve karbonhidrata sahiptir. Ama bu her dondurmanin saglikli oldugu anlamina gelmez.

  Uzmanlar, dondurmanin çok faydali bir ürün oldugunu belirtirken, fayda yerine zarar alinmamasi için ucuz dondurmadan kaçinilmasi gerektigini de hatirlatiyorlar. Özellikle içinde buz kristalleri olan dondurmalardan uzak durmak gerekir. Dondurma tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, saglikli ve hijyenik sartlarda hazirlanmis olmasidir. Süt, mikroorganizmalarin üremesi için çok iyi bir ortamdir. Sagliksiz kosullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylikla üreyebilir ve zevkle yedigimiz dondurma sagligi bozucu hale gelebilir. Bu nedenle özellikle açikta satilan dondurmalar ve buzlu içecekler satin alinirken dikkatli olunmali, güvenilir olmayan yerlerden, sokak saticilarindan dondurma satin alinmamalidir. Dondurma; süt ürünü oldugundan ötürü uygun kosullarda saklanmadiginda zehirlenme riski yaratabilir.  Erimis, eridikten sonra yeniden donmus dondurmalar kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrica bu tür gidalarin servis edildigi sogutucunun yeterli soguklukta ve çalisiyor durumda olmasi da göz ardi edilmemelidir. Bir diger husus; üretim izni ve kalite kontrolü. Sorumlu bakanliklardan üretim izni alinmamis  dondurmalardan uzak durmakta fayda var. Kaliteli oldugunu bildigimiz dondurmacilari tercih etmek, dondurmayi güvenle yemenin önemli bir faktörüdür. 

  Çocuklarimizi uyarmali ve ucuz dondurmadan sakindirmaliyiz. Bilinçli tüketici olmayi simdiden çocuklarimiza asilamamiz gerekir. Kötü kosuularda depolanan, üretim ve son kullanma tarihi olmayan ürünleri, yetkili mercilere bildirerek sorumluluk almaliyiz.

  Peki dondurma nasil tüketilmeli?

  Dondurmayi agizda eriterek yemek saglik açisindan faydalidir. Çünkü soguk bir tatli çesidi olan dondurma, bogaz kismindaki kan damarlarinin büzüsmesine neden olur. Vücutta virüslere bagli enfeksiyon varsa ve damarlar büzüsmüse, vücudun virüslerle savasmasi ve vücut direncini korumasi zorlasir. Bunun özellikle alerjik sorunlari olan çocuklara dikkat etmek gerekir.

  Dondurma bogazinizi sisirmez, ancak bogazimiz iltihapliysa dondurma yemekten kaçinmaliyiz. Dondurma özellikle çocuklarda aç karnina tüketildiginde istah kapanmasina neden olabilecegi için tokken tüketilmelidir. Midede kramp olusturmamasi içinse yavas yenmelidir. Çünkü dondurmayi aniden yutmak mide kramplarina ve kasilmalara neden olabilir. Bademcik ameliyatlarindan sonra bazi doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye etmektedir. Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonlari azaltir. Ancak solunum enfeksiyonu sirasinda, yutak ve bademcik iltihaplarinin tedavi sürecinde dondurma önerilmez.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.