Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Dondurma Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Vücudumuz için gereken önemli besin maddelerini içinde barındıran dondurma süte oranla daha fazla yağ, protein ve karbonhidrata sahiptir. Ama bu her dondurmanın sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

  Uzmanlar, dondurmanın çok faydalı bir ürün olduğunu belirtirken, fayda yerine zarar alınmaması için ucuz dondurmadan kaçınılması gerektiğini de hatırlatıyorlar. Özellikle içinde buz kristalleri olan dondurmalardan uzak durmak gerekir. Dondurma tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, sağlıklı ve hijyenik şartlarda hazırlanmış olmasıdır. Süt, mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortamdır. Sağlıksız koşullarda üretilen dondurmada bakteriler kolaylıkla üreyebilir ve zevkle yediğimiz dondurma sağlığı bozucu hale gelebilir. Bu nedenle özellikle açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler satın alınırken dikkatli olunmalı, güvenilir olmayan yerlerden, sokak satıcılarından dondurma satın alınmamalıdır. Dondurma; süt ürünü olduğundan ötürü uygun koşullarda saklanmadığında zehirlenme riski yaratabilir.  Erimiş, eridikten sonra yeniden donmuş dondurmalar kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca bu tür gıdaların servis edildiği soğutucunun yeterli soğuklukta ve çalışıyor durumda olması da göz ardı edilmemelidir. Bir diğer husus; üretim izni ve kalite kontrolü. Sorumlu bakanlıklardan üretim izni alınmamış  dondurmalardan uzak durmakta fayda var. Kaliteli olduğunu bildiğimiz dondurmacıları tercih etmek, dondurmayı güvenle yemenin önemli bir faktörüdür. 

  Çocuklarımızı uyarmalı ve ucuz dondurmadan sakındırmalıyız. Bilinçli tüketici olmayı şimdiden çocuklarımıza aşılamamız gerekir. Kötü koşuularda depolanan, üretim ve son kullanma tarihi olmayan ürünleri, yetkili mercilere bildirerek sorumluluk almalıyız.

  Peki dondurma nasıl tüketilmeli?

  Dondurmayı ağızda eriterek yemek sağlık açısından faydalıdır. Çünkü soğuk bir tatlı çeşidi olan dondurma, boğaz kısmındaki kan damarlarının büzüşmesine neden olur. Vücutta virüslere bağlı enfeksiyon varsa ve damarlar büzüşmüse, vücudun virüslerle savaşması ve vücut direncini koruması zorlaşır. Bunun özellikle alerjik sorunları olan çocuklara dikkat etmek gerekir.

  Dondurma boğazınızı şişirmez, ancak boğazımız iltihaplıysa dondurma yemekten kaçınmalıyız. Dondurma özellikle çocuklarda aç karnına tüketildiğinde iştah kapanmasına neden olabileceği için tokken tüketilmelidir. Midede kramp oluşturmaması içinse yavaş yenmelidir. Çünkü dondurmayı aniden yutmak mide kramplarına ve kasılmalara neden olabilir. Bademcik ameliyatlarından sonra bazı doktorlar da dondurma yemeyi tavsiye etmektedir. Bu tür durumlarda dondurma, komplikasyonları azaltır. Ancak solunum enfeksiyonu sırasında, yutak ve bademcik iltihaplarının tedavi sürecinde dondurma önerilmez.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.