Dondurma Yiyerek Mutlu Olun

Dondurma Yiyerek Mutlu Olun

 • Dondurma Yiyerek Mutlu Olun

  Londra'da yapılan bir araştırma; dondurma yemenin mutlulukla yakın bir ilişkisi olduğunu gösteriyor. Araştırmada; dondurma yedikten sonra kişinin beynindeki keyif alanları üzerinde hareketlenmelerin olduğu görülmüş.

  Dondurma, çocuklar başta olmak üzere birçok kişinin zevkle yediği bir süt ürünü. Beslenme uzmanı gözüyle baktığımızda; dondurmanın, şerbetli ve hamur içeren tatlılara oranla, kalori değeri bakımından çok daha masum olduğunu açıkça söylemeliyiz. Karbonhidrat, protein, A, E, D ve B vitaminler grubunu içeren, aynı zamanda potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller bakımından zengin olan dondurmanın sağlık üzerinde birçok faydası olduğu da gözlemlenmiş. 

  Herhangi bir çeşit küçük bir kase dondurmanın besin değerini ve enerji içeriğini başka tatlılar ile karşılaştıracak olursak; dondurma bir dilim kekten yüzde 10, dört tane küçük şerbetli hamur tatlısından yüzde 20 daha az kalori içerir. İsveç'te yapılan bir araştırmada; zayıflama döneminde günde en az bir porsiyon süt ürünü yiyen kadınlar, yemeyen kadınlarla karşılaştırılmış. Düzenli olarak dondurma yiyenler; dondurma yedikten sonra doymuş, daha büyük zevkle diyetlerini yapmış ve gün boyunca daha fazla kalori alımından kaçınmaya yönelik içsel bir defans geliştirmiş. 

  Şekeri Hızla Yükseltmez

  Dondurmada yüksek oranda kalsiyum bulunur. Kalsiyum tüketiminin, çocuklarda kemik gelişimine faydalı olduğu, yetişkinlerde ise kemiklerin sağlam kalarak ileri yaşlardaki kemik erimesi riskini azalttığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalar; kalsiyum ile zenginleştirilmiş dondurma yemenin, besin değeri olarak yağsız süt içmekten farksız olduğunu gösteriyor. Düşük glisemik indeksi ve glisemik yükü sayesinde dondurma, kan şekerini şerbetli tatlılar gibi kısa sürede hızla yükseltmez. Dondurma üzerinde yapılan bazı araştırmalar; dondurmanın sağlıklı obezlerdeki insülin direncini olumsuz yönde etkilemediğini belirtiyor. Bu faydalı özelliklerin yanı sıra, şu anda gündemde olan sağlık ve beslenme ile ilgili araştırmaların en popülerlerinden birinde; dondurma ve mutluluk arasındaki ilişkinin oldukça yakın olduğundan bahsediliyor. Peki, dondurma yemek bizi nasıl mutlu eder? İşte yanıtı:

  Dondurmanın beyin üstündeki etkisi: Araştırmalar bir kase dondurma yemenin ve en sevilen müziği dinlemenin beyindeki aynı bölgeleri uyardığını söylüyor. Londra'da yapılan çalışmada, dondurma yiyenlerin beyinlerindeki aktivite izlenmiş; dondurma yenildiği süre içinde beyindeki keyif alanları üzerinde hareketlenme görülmüş. 

  Dondurmanın psikolojik etkisi: Amerika'daki reklamlarda depresyona girmiş kişilerin hep dondurma yiyerek kendilerini daha iyi hissettikleri vurgulanıyor. Bunun bir pazarlama tekniği olmadığı ve arkasında bilimsel bir açıklamanın olduğu vurgulanıyor. Çalışmaların sonuçları; dondurmanın içindeki şekerlerin, mutluluk hormonu serotoninin hızlı salgılanmasında etkili olduğunu gösteriyor. Dondurmayı içindeki şeker oranının diğer tatlılara oranla daha az olduğunu bilerek tüketmek, kişiyi psikolojik olarak rahatlatıyor. 

  Antidepresan Yerine

  Dondurmanın fizyolojik etkisi: Belçika'da yapılan bir araştırmada; belirli zamanlarda kişilerin beyinsel aktiviteleri izlenmiş. Ancak, bu kişilerin dondurma tüketirken tat ile ilgili beyinsel bir uyarının olmaması için midelerine tüp bağlanmış ve mideye o şekilde dondurma verilmiş. Mideye dondurma verildikten sonra, beyinsel aktiviteler tekrar izlenmiş. Tat almadan mideye gönderilen dondurmanın da, beyindeki mutluluk bölgelerini canlandırdığı gözlemlenmiş. Bu kişilerin antidepresan almaktansa dondurma yiyerek mutluluk seviyelerini iki katına çıkarabildikleri belirtilmiş. Sonuçta; tatlı ihtiyacınızı bir küçük kase, hijyenik paketlerde sunulan, son kullanma tarihi geçmemiş dondurma ile karşılamamız öneriliyor.

  Kaynak: Sabah

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.