Doğadan Gelen Sağlık; Salep

Doğadan Gelen Sağlık; Salep

 • Doğadan Gelen Sağlık; Salep

  Salep orkide familyasından köklü, otsu bir bitkidir. Yabani orkidelerin köklerinde  yumru yapanına salep denir. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki özelikle Batı Akdeniz, Eğe, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir. Çicekleri salkım yada başak biçimindedir.  Kırmızı, eflatun, mor, sarı ve yeşil çiçekleri vardır. Salep çiceğinin  boyu 30-40 cm olur. 

  Ülkemizde birçok çeşiti bulunan salep bitkisi yüzyıllardır insanlığa şifa olarak hizmet vermektedir. Toplanan salep bitkisi yumruları suda yıkanıp kaynatılıp kurutularak çekirdek salep haline getirilir. Kullanım  icin ögütülüp toz haline gelmesi gerekir. Dondurmanın yapımında temel hammadde saleptir. İyi bir dondurma süt, salep ve şekerden oluşur. Doğal salepten yapılan dondurma insan sağlığı için çok faydalıdır.

  Tarihçilere göre, Ortadoğu`ya özgü bir içecek olan salep, kahvenin yaygınlaşmasından önce Avrupa`da, özellikle de İngiltere`de “salep dükkânları”nda satılır, tereyağlı ekmekle birlikte servis edilirdi. Ancak, kahvenin yaygınlaşmasıyla bu gelenek zamanla yok olmuştur. Salebin kuvvet verici ve besleyici özelliği de vardır. Eski gemiciler bu nedenle, uzun seferlere çıktıklarında yanlarına mutlaka salep de alırmış, kumanyaları azaldığında 2 litre suyla birlikte kaynattıkları 30 gr toz saleple günlük enerjilerini sağlarlarmış. Sağlığımız üzerindeki faydaları yüzyıllardır bilinen salep; ishal, midebağırsak iltihaplanmaları, bronşit ve öksürüğe karşı kullanılmaktadır. Bileşiminde nişasta, şeker, misülaj ve azotlu maddeler vardır. Afrodizyak etkisi de bulunur. Kış aylarında sevilerek tüketilen sıcak içeceğin yanı sıra başta dondurma sanayii olmak üzere birçok gıda maddesinde de kullanılmaktadır.

  Salebin Faydaları

  Kış günlerindeki favori içeceğimiz salebin; bağırsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası var. Salep müsilaj özelliği sayesinde dokular üzerinde yumuşatıcı etki yapar, dokunun üzerinde bir nevi geçici bir katman oluşturarak, dokuyu korur ve rahatlık verir. Bu nedenle özellikle öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Mide rahatsızlıklarında da etkili olan salep, hazmı kolaylaştırarak midenin rahatlamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra tarçınla birlikte tüketiminde ise özellikle üst solunum yollarında oldukça etkilidir. Ancak içerdiği karbonhidrat ve şeker nedeniyle ölçülü tüketilmesi gerekir. Diyabet hastalarının tüketmesi uygun değildir. Ayrıca salep; kabızlığı önler, zihni güçlendirir, basur hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Adet düzensizliklerinde faydalıdır. Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur. Vücut sıcaklığını dengeler.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.