Çocuğunuz Süt Sevmiyorsa Dondurma Yedirin

Çocuğunuz Süt Sevmiyorsa Dondurma Yedirin

 • Çocuğunuz Süt Sevmiyorsa Dondurma Yedirin

  Çocuklar için en iyi kalsiyum kaynağı olarak bilinen süt, yogurt ve peynir gibi besinlerin yanı sıra sütten hazırlanmış dondurma, gerekli olan kalsiyum ihtiyacının sağlanmasına katkı sağlar.

  Uzmanlar, süt ve süt ürünlerinin beslenmede vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğunu ve bu ürünler olmadan sağlıklı beslemenin mümkün olmadığını söylüyor. Kalsiyumun az alınması halinde çeşitli hastalıkların meydana geleceğini bu nedenle de kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengin, A, B2, B12, C, E  vitaminlerini içeren ayrıca enerji açısından da çok iyi bir kaynak olan dondurmanın kışın da tüketilmesi gerektiğini savunuyor. 

  Dondurma günümüzde sadece yazın tüketilen bir tatlı olmaktan çıktı, artık birçok firma talepleri göz önünde bulundurarak yaz kış tüm yıl boyunca dondurma üretiyor. Sütlü tatlı sınıfında değerlendirilen dondurma, bol miktarda kalsiyum ve protein içermesi nedeniyle sağlık açısın çok önemli bir besin ve çocukların büyüme ve gelişmesinde çok fayda sağlıyor. Bu nedenele çocukların şeker ve çikolata yerine dondurma tüketmesi çok daha yararlı bir seçim olacaktır. Özellikle gelişme çağında olan ve süt tüketimi az olan çocukların dondurma tüketimine önem verilmelidir. Hijyenik şartlarda üretilen dondurma uygun ortamlarda saklandığı sürece güvenlidir. Süt sevmeyen kişilere, özellikle çocuklara sütün tüm yararlarını sağladığı için, uzmanlar aşırıya kaçmaksızın dondurmayı öneriyorlar. Dondurma, içerdiği besin öğelerini soğuk zincirle tüketiciye kadar koruduğu ve sağlıklı ambalajlarda sunulduğu zaman, içerdiği besin öğeleriyle büyük küçük herkesin tüketebileceği bir besindir. 

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.