Yoğurt Tadının Modern Yorumu; Frozen Yogurt

Yoğurt Tadının Modern Yorumu; Frozen Yogurt

 • Yoğurt Tadının Modern Yorumu; Frozen Yogurt

  Frozen Yoğurt yani yoğurt dondurması, son yıllarda çok popüler olan yepyeni bir tat. İlk başta yoğurttan yapılmış dondurma fikri değişik gelse de deneyenlerin vazgeçemedikleri bir gerçek.

  Frozen Yoğurt  bildiğimiz dondurmadan daha sağlıklı bir alternatif. Özellikle sunumundaki renklilik çocukların da ilgisini çekebilecek ölçüde farklı. Meyve parçaları yada aromalı soslar ile sunulabilen frozen yoğurt üreticiler içinde oldukça renkli pazarlama yapma imkanı sunmuştur.Frozen yoğurt; insan vücudunda her yaş döneminde ihtiyaç duyulan ve hayati önem taşıyan yoğurt ve sütteki yararlı besin elementlerini lezzetten vazgeçmeden almaya imkan sağlar. Dondurma keyfini yaşarken özellikle Türk toplumunun en önemli geleneksel tatlarından olan yoğurt lezzetiyle geleneksel tadın modern yorumunu yansıtmaktadır.

  Frozen Yoğurt, Avrupa ve Amerika’da dondurma yerine tercih edilebilen sağlıklı bir alternatif olarak besin değeri yüksek, glisemik indeksi düşük ve vücuda dost bir ürün. Uygun protein ve tatlandırıcılarla hazırlanmış frozen yoğurt tozu ile taze yoğurt ve süt ile hazırlanan karışımın uygun makinede soğutularak kabartılmasıyla kıvam ve yapı kazanmış tekstürel olarak dondurma keyfini birebir yaşatıyor.  Protein, demir ve  önemli probiyotik bakterileri lezzetli bir yolla almaya yardımcı olan frozen yoğurt toplum bilincinin artması ile birlikte son dönemde oldukça popüler olmuştur. Yağ yakıcı, vücut yenileyici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici fonksiyonu asırlardır bilinen yoğurdun tüketilmesinde renkli bir yöntem olan frozen yoğurtun kalorisi de oldukça düşük. Özellikle çocukların gelişim dönemlerinde çok faydalı olan yoğurdu dondurma albenisiyle sunulması aileler için oldukça cazip bir alternatif olmuştur. 

  Glisemik indeksi (karbonhidratların kandaki glukoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemi) düşük besin değeri yüksek kompozisyonu ile lezzetli ve kalıtsal rahatsızlıklara(diyabet,kalp ve tansiyon) rağmen risk oluşturmadan tüketilen bir ürün. Ortalama 100gr frozen yoğurt tükettiğinizde 50 gr süt ve 40 gr yoğurt tüketmiş oluyorsunuz. Standart frozen yoğurt tükettiğinizde tatlı keyfini 65 kcal enerji alarak gerçekleştirebiliyor,enerjisi düşürülmüş üründen bir porsiyon tüketerek bu keyfin enerji birimini yaklaşık 50 kcal ‘ye düşürerek zayıflama sürecinize zarar vermiyor hemde tatlı ihtiyacınızı en hafif şekilde gidermenin keyfini yaşıyorsunuz,probiyotik takviyeli ürün ile ise yaklaşık 50 kcal ile karaciğer ve metabolizmanızı yormadan ,bağışıklık sisteminizin başyardımcıları olan bakterilerce vücudunuzu zenginleştirerek hastalıklara karşı çok daha dirençli bir vücuda sahip olabiliyorsunuz.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.