İki Müthiş Lezzet

İki Müthiş Lezzet

 • İki Müthiş Lezzet

  Dünyanın pek çok ülkesinde dondurma değişik tekniklerle yapılmaktadır. Ülkemizde ise en geleneksel dondurma biçimi “Maraş” dondurmasıdır. Salep ile hazırlanan bu dondurma tüm Türkiye'de sevilerek tüketilmektedir. İtalyan tarzı dondurma ise günlük taze süt, krema ve taze meyvelerle çeşitlendirilen bir dondurma türü. Son zamanlarda ülkemizde de popülerlik kazanmaya başladı. 

  İtalyanlar ingilizcede ice-cream olarak çevrilen, dondurma kelimesini kendi dondurmalarında kullanmıyorlar ve kesinlikle ayırıp ona gelato diyorlar. Çünkü bakkalda satılan paketli ürünlere de, katkısız daha zengin malzemeler ile hazırlanan ithal dondurmalara da, ülkemizde bizim tekniklerimiz ile yapılan dondurmalara da dondurma deniliyor. İtalyan tarzı dondurma ise süt, krema, şeker, yumurta, meyveler gibi taze ve doğal malzemelerin karışımıdır. Diğer dondurmalardan ayrılan en büyük özelliği taze dondurma olmasıdır. 

  İtalyan tarzı dondurmanın birkaç gün raf ömrü vardır. Taze yapılır ve taze iken tüketilir. Bol taze malzeme dolu, koruyucu içermeyen bu dondurma, -12 ila -16 dereceler arasında tezgahda bekler, bu şekilde muhafaza edildiğinden raf ömrü kısadır.
  İtalyan tarzı dondurma, paketli dondurmalara oranla çok daha az hava içerir. Süpermarkette satılan dondurmaların neredeyse yarısı havadır. İtalyan tarzı dondurma ise  genelde %25-%30 hava içerir. Bunun anlamı daha yoğun malzeme içermesidir. Yani ağzınıza attığınız her kaşıkta yoğun bir lezzet alırsınız. Taze malzemeler ile hazırlanan bu dondurmanın rengi de canlı olur, tazeliğin kokusunu alırsınız ve doğal malzemenin dokusunu ağzınızda hissedersiniz. Yağlılık ve şeker oranları diğer dondurma türlerine göre farklılık içerir, yağ ve şeker daha azdır.
  İtalyan tarzı dondurmada üç temel baz vardır. Bunlar farklı çeşnilerle çeşitlendirilir. Bu bazlar beyaz baz, sarı baz ve çikolatalı baz dır. Beyaz baz süt ve şeker, sarı baz beyaz baza yumurta sarısı eklenmiş hali, çikolata baz ise beyaz baza kakao eklenmesinden elde edilir.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.