Serinleten Rekabet

Serinleten Rekabet

 • Serinleten Rekabet

  Damak zevkine hitap eden çeşitliliği, bünyesinde barındırdığı vitamin ve minerallerle dondurma, en keyifli besinlerin başında geliyor. Eskiden sadece yaz serinleticisi olarak görülen dondurma, günümüzde her mevsim tüketilen bir tatlıya dönüştü. Durum böyle olunca, büyük bir pazar ve bununla birlikte gelen tatlı bir rekabet, kendiliğinden oluştu.

  Dondurma ilk olarak 3000 yıl kadar önce, Çinliler tarafından üretilmiş. 1777 yılında ABD´ye sıçrayan dondurma üretimi, 19. yüzyılın ortalarına kadar sadece evlerde üretilen bir yiyecek olmuş. Modern dondurmacılığın temelleri 1851 yılında, Jacob Fussell´in Baltimore´da kurmuş olduğu ticari dondurma tesisiyle atılmış. Bu tarihten sonra dondurma sektöründe hızlı bir gelişme gözlenmiş. Bu gelişme o kadar hızlı ve güçlü olmuş ki, bazı beslenme uzmanlarınca 20. yüzyılın ikinci yarısı "Dondurma Çağı" olarak adlandırılmış. İkinci Dünya Savaşı´nın sona ermesiyle, dondurma üretimi çok daha uygun ortamlarda gerçekleştirilmeye başlayınca, günde yaklaşık yüz ton dondurma işleyebilecek kapasitede dev tesisler çıkmış ortaya. Çeşitlilikte büyük artış kaydedilip, maliyetin de aşağı çekilmesiyle, önceleri lüks bir tüketim maddesi olarak nitelendirilen dondurma, her mevsim, her yerde tüketilen bir damak tadına dönüşmüş.

  Dondurma sektörü Türkiye'de de büyüyor

  Dondurmanın Türkiye'de bir sektöre dönüşmesi ise son 30 yıla dayanıyor. Yapılan istatistikler, Türkiye´de dondurma tüketiminin hala çok düşük olduğunu gösteriyor. Yıllık dondurma tüketimi, Avrupa´da yaklaşık olarak 17 litre iken, Türkiye´de bu rakam 1-2 litre civarlarında. Ancak, ülkemizde de dondurma tüketimi yıldan yıla artış gösteriyor. Türk tüketicisini endüstriyel dondurmayla tanıştıran marka Panda olmasına rağmen, bugün endüstriyel dondurma pazarının en büyük bölümünü Algida elinde bulunduruyor. Algida'ya rakip olarak 1999 yılında Türkiye piyasasına giren Almanların ünlü dondurma markası Schöller, pazardan hedeflediği payı alamadı. Pazarın hakimi Algida ile Panda arasındaki yarışa geçtiğimiz yıllarda bir de Türk dondurma markası katıldı: Ülker Golf.. Dondurma pazarındaki gelişmeler, firmaların reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının da yoğunlaşmasıyla özellikle yaz döneminde dikkatleri üzerine topluyor.

  Dondurma reklamları yıldan yıla artıyor

  Televizyonun, her yaş, her eğitim grubu, her gelir seviyesine kolaylıkla ulaşabilmesi ve etki gücünün yüksek oluşu, dondurma markalarının da bu mecrayı yoğun olarak kullanmasını sağlıyor. 2005 ve 2006 yıllarının nisan-mayıs-haziran aylarında, geçtiğimiz yıla oranla dondurma reklamlarında yüzde 10'un üzerinde bir artış gözlendi. Televizyona ayrılan reklam bütçesinde ise, kanalların ilan ettiği fiyat listeleri üzerinden, özel anlaşmalar ve indirimler dikkate alınmadan yapılan hesaplamalara göre geçtiğimiz yılın üç katından fazla harcama oluştu.  YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.