Serinleten Rekabet

Serinleten Rekabet

 • Serinleten Rekabet

  Damak zevkine hitap eden çesitliligi, bünyesinde barindirdigi vitamin ve minerallerle dondurma, en keyifli besinlerin basinda geliyor. Eskiden sadece yaz serinleticisi olarak görülen dondurma, günümüzde her mevsim tüketilen bir tatliya dönüstü. Durum böyle olunca, büyük bir pazar ve bununla birlikte gelen tatli bir rekabet, kendiliginden olustu.

  Dondurma ilk olarak 3000 yil kadar önce, Çinliler tarafindan üretilmis. 1777 yilinda ABD´ye siçrayan dondurma üretimi, 19. yüzyilin ortalarina kadar sadece evlerde üretilen bir yiyecek olmus. Modern dondurmaciligin temelleri 1851 yilinda, Jacob Fussell´in Baltimore´da kurmus oldugu ticari dondurma tesisiyle atilmis. Bu tarihten sonra dondurma sektöründe hizli bir gelisme gözlenmis. Bu gelisme o kadar hizli ve güçlü olmus ki, bazi beslenme uzmanlarinca 20. yüzyilin ikinci yarisi "Dondurma Çagi" olarak adlandirilmis. Ikinci Dünya Savasi´nin sona ermesiyle, dondurma üretimi çok daha uygun ortamlarda gerçeklestirilmeye baslayinca, günde yaklasik yüz ton dondurma isleyebilecek kapasitede dev tesisler çikmis ortaya. Çesitlilikte büyük artis kaydedilip, maliyetin de asagi çekilmesiyle, önceleri lüks bir tüketim maddesi olarak nitelendirilen dondurma, her mevsim, her yerde tüketilen bir damak tadina dönüsmüs.

  Dondurma sektörü Türkiye'de de büyüyor

  Dondurmanin Türkiye'de bir sektöre dönüsmesi ise son 30 yila dayaniyor. Yapilan istatistikler, Türkiye´de dondurma tüketiminin hala çok düsük oldugunu gösteriyor. Yillik dondurma tüketimi, Avrupa´da yaklasik olarak 17 litre iken, Türkiye´de bu rakam 1-2 litre civarlarinda. Ancak, ülkemizde de dondurma tüketimi yildan yila artis gösteriyor. Türk tüketicisini endüstriyel dondurmayla tanistiran marka Panda olmasina ragmen, bugün endüstriyel dondurma pazarinin en büyük bölümünü Algida elinde bulunduruyor. Algida'ya rakip olarak 1999 yilinda Türkiye piyasasina giren Almanlarin ünlü dondurma markasi Schöller, pazardan hedefledigi payi alamadi. Pazarin hakimi Algida ile Panda arasindaki yarisa geçtigimiz yillarda bir de Türk dondurma markasi katildi: Ülker Golf.. Dondurma pazarindaki gelismeler, firmalarin reklam ve halkla iliskiler çalismalarinin da yogunlasmasiyla özellikle yaz döneminde dikkatleri üzerine topluyor.

  Dondurma reklamlari yildan yila artiyor

  Televizyonun, her yas, her egitim grubu, her gelir seviyesine kolaylikla ulasabilmesi ve etki gücünün yüksek olusu, dondurma markalarinin da bu mecrayi yogun olarak kullanmasini sagliyor. 2005 ve 2006 yillarinin nisan-mayis-haziran aylarinda, geçtigimiz yila oranla dondurma reklamlarinda yüzde 10'un üzerinde bir artis gözlendi. Televizyona ayrilan reklam bütçesinde ise, kanallarin ilan ettigi fiyat listeleri üzerinden, özel anlasmalar ve indirimler dikkate alinmadan yapilan hesaplamalara göre geçtigimiz yilin üç katindan fazla harcama olustu.  YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.