Iste Dondurmanin Anadoluʹya Girisi

Iste Dondurmanin Anadoluʹya Girisi

 • Iste Dondurmanin Anadoluʹya Girisi

  Anadolu’da soguk tatli geleneginin eskiden beri var olmasina karsin günümüzdeki gibi dondurma yapma aliskanliginin geçmisi 17. yüzyila dayanmaktadir.

  Bu dönemde toplumun her kesimine yayilan dondurma yeme aliskanligi özellikle Anadolu’nun Güneydogu bölgesinde çok farkli yapim yöntemlerinin gelismesine neden olmustur. Döneme ait  kaynaklarda; Osmanli Imparatorlugu döneminde Anadolu'nun yüksek düzlüklerinden toplanan buzlarin katirlarla nakledilerek çesitli bölgelerdeki mahzenlerde depolandigi konsantre üzüm sulari, serbet, pekmez, bal, kaymak ile karistirilip dondurma benzeri buzdan tatlilar elde edildigi geçmektedir. Bu gelenek Anadolu’nun çesitli yörelerinde halen yasamaktadir.

  Günümüzde de Maras dondurmasi olarak adlandirilan dondurma dünyadaki örneklerinden çok farkli. Yakin bir zamana kadar klasik yöntemle yani kol gücüyle hazirlanan bu dondurmanin en önemli özelligi bicakla kesilecek kadar sert olmasidir. Dünyanin hiçbir yerinde bu kadar sert bir dondurmaya rastlanmaz. Keçi sütü, seker ve salepten hazirlanan bu dondurma çesidi kütleler halinde hazirlandigindan bir kancaya asilir ordan kesilerek yenirdi. Yaninda baklava ile ikram edilen bu dondurma çesidi Anadolu'da bir tatli geleneginin dogmasina neden olmustur.

  Ükemizde karla karistirilarak sogutulan serbet benzeri karlama tatlilarinin geçmisi çok eskiye dayanmasina ragmen dondurmanin ilk olarak 100 yil önce Istanbul'da yapildigi buradan da Anadolu' ya yayildigi bilinmektedir. Baslangiçta dondurma belirli kitlelerin ihtiyaçlarini karsilamak amaciyla taninmis lokanta ve otellerde imal edilmistir. Daha sonra da sirasiyla ev,sokak ve dükkan dondurmaciligi seklinde gelisme göstermistir.Uzun yillar 1970′lere kadar,teknik bilgi ve modern ekipmanlardan yoksun küçük ölçekli isletmelerde alisagelen usullerle imal edilir.Dondurma üretimini gerçeklestiren ilk modern müessese 1957'de isletime açilan Atatürk Orman Çiftligi Pastörize Süt ve Mamülleri Fabrikasi’dir. 1980'den itibaren sektöre modern ve ileri teknoloji kullarak giren yerli ve yabanci sermayeli firmalar sektörün gelisim sürecini hizlandirmistir. 

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.