Sile Tulumba ve Dondurmacisi

Sile Tulumba ve Dondurmacisi

 • Sile Tulumba ve Dondurmacisi

  36 yillik dondurmaci Aydin Yenihayat ile Sile Tulumba ve Dondurmacisi hakkinda konustuk.

  Kendinizden bahseder misiniz?

  12 yasimda dayimin yaninda çalisarak bu ise basladim. Daha sonra 1987 yilinda kendi is yerimi açtim. Suan 48 yasimdayim yani 36 yildir bu isi yapiyorum dile kolay insan ömrü için bu çok uzun bir zaman dilimi  ama isimi seviyorum. Çünkü büyük firmalarin Türkiye'ye gelmesi, artik globallesen dünyada gidis gelislerin kolaylasmasi ve internet araciligiyla sektör devamli gelisiyor. Sürekli yeni birseyler ögreniyoruz. Tüm bunlar bizim gelismemize de yardimci oluyor. Her sezon sanki dondurmaciliga yeniden basliyormusum gibi bir heves bir heyecan yasiyorum. Yeni tatlari sunmak onlarla hasir nesir olmak çok güzel.

  Sile tulumbacisi ne zaman açildi?

  1979 yilinda Bursa Kursunlu'da  dayimin dükkani olan Tuna Dondurmalari isimli dükkanda basladim. Daha sonra 1987'de kendi dondurmacimi açtim. 2004 yilinda Ümraniye'de   Kadiköy Saray Muhallebicisinin Ümraniye subesini açtik. Böyle olunca Istanbul'a kesin dönüs yaptim. 2000 yilindaki krizden fazla etkilenince 2004 yilinda Sile'de kendi basima küçük bir dükkan açtim. Çünkü ben küçük yerleri daha bir severim. Oralarda kendini ifade etmek daha kolay. Eger iyi bir insansan ve kimseye herhangi bir zararin yoksa insanlarin seni kabul etmesi çok daha kolay oluyor. Sile 'yi kendimizi ispatlayabilecegimiz bir yer olarak gördük. Yaklasik 10 senedir burdayiz. Önce tulumbayla basladik çünkü tulumbada da iddialiyiz. Insanlarin dikkatini çektik ve isim yaptik daha sonra asil meslegiz olan dondurma da yapmaya basladik. Zaten tatli ve dondurma birbiriyle örtüsen iki sektör. 10 senedir burdayiz ve mutluyuz. Biz aza kanaat eden insanlar oldugumuz için çok para kazanmisiz az para kanamisiz çok önemli degil. Bunlar isin geçici taraflari.

  Sile tulumba ve dondurmanin farki nedir?

  Bir kere serbeti sekerden yapiyoruz. Serbetimiz özel. Tulumbacilik çok sir meslek degil ama yagi temiz tutup hijyenik bir ortamda yaptigin zaman insanlarin midesi bunu çok iyi anliyor. Yani basarinin sirri bu. Dodurma ise; Yugoslavya'dan yani bugünkü Makedonya'dan getirdigim brownissa diye bir ürün var burada bögürtlende deniliyor, onun dondurmasini yapiyorum. Yani bizim en özel dondurmamiz ve farkimiz; brownissa.

  Gelecek hedefiniz nedir?

  Hedefimiz ömrümüz yettigince saglilkli bir sekilde hizmet verebilmek çünkü bizim sektör verme sektörü alma sektörü degil. Genellikle 9 ay yatip 3 ay çalisilan bir sektör olarak görülür  ama aslinda çok mesakatlidir, bütün dondumacilar bilir. Çok özverili davranarak, çok çalisarak ve az kazanarak geçinen bir sektör burasi. Bu yüzden insanlara hizmet vermeye çalisan dürüst,  güvenilir, sevilen, sayilan bir yer olmak ve en önemlisi insanlarla iyi dialog kurmak çok önemli çünkü ötekiler her yerde var zaten.

  Kis aylarinda dondurma tüketimi ile ilgili ne söylemek istersiniz?

  Geçen sene ben kis mevsimi boyunca dondurma reyonunu hiç kapatmadim bundan sonrada kapatmayi düsünmüyorum.  Yaz kis burda dondurma satacagim. 

  Inaslarin tepkileri nasildi?

  Beklentileri çok yüksek tutmamak gerekiyor onun için biz memnunuz. Dondurma bizim isimiz birde bir kaç sene tulumbayla çok ugrastigimiz için dondurmaya ara vermistik bir özlem oldu. Kis mevsiminde de hizmet vermeye  devam ediyoruz. Zaten tüm dünyada böyle bir tek Türkiye'de farkli dondurma algisi ama artik insanlar yavas yavas fark ediyor. Çünkü söyle bisey var hatta sizin gelatomagazin.com'da da okumustum dondurmanin derecesi kisinda ayni yazinda ayni 14 derece insanlarin vücut isisida her mevsim ayni degismiyor. Çok güzel bir kelime çok sevdim emegi geçen, bunu duyuran arkadaslara Gelato Magazin araciligiyla tesekkür etmek istiyorum. Bak hala ögrenecegimiz bir sürü sey varmis demekki. 

  Gelato Magazin hakkindaki düsüncelerinizi ögrenebilir miyiz?

  Kurulus asamasinda hatta dahada öncesinde degerli arkadasim Mücahit'le (Erdem) bu konulari konusmustuk. Ben onun iyi bir insan oldugunu ve bunu basaracagina eminim. Yeni baslayacaginiz için karsilasacaginiz bir takim zorluklar olacaktir. Umarim bu sikintili süreci kolayca atlatirsiniz. Zaten Türkiye'de böyle bir eksik var. Dünyada örnekleri çok her  sektörün kendine ait bir yayin kurulusu var. Dondurmacilik yabana atilacak bir sektör degil dünyada çok büyük bir yatirim var her sene kendini gelistirerek büyüyen bir sektör. Çünkü dondurma 7'den 70'e herkesin sevdigi bir sey. Türkiye'de hak ettigi yeri bulamamastir. Iste böyle girisimci, parlak fikirleri olan arkadaslarimiz sayesinde bu sektör dahada büyüyecek. Bize böyle bir firsat sundugunuz için tesekkür ediyoruz. Iyi niyetli islerinde basarili olacaginizi biliyoruz. Biz de elimizden geldigi kadar katki yapacagiz. Yayin hayatinizda basarilar diliyorum.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.