Şile Tulumba ve Dondurmacısı

Şile Tulumba ve Dondurmacısı

 • Şile Tulumba ve Dondurmacısı

  36 yıllık dondurmacı Aydın Yenihayat ile Şile Tulumba ve Dondurmacısı hakkında konuştuk.

  Kendinizden bahseder misiniz?

  12 yaşımda dayımın yanında çalışarak bu işe başladım. Daha sonra 1987 yılında kendi iş yerimi açtım. Şuan 48 yaşımdayım yani 36 yıldır bu işi yapıyorum dile kolay insan ömrü için bu çok uzun bir zaman dilimi  ama işimi seviyorum. Çünkü büyük firmaların Türkiye'ye gelmesi, artık globalleşen dünyada gidiş gelişlerin kolaylaşması ve internet aracılığıyla sektör devamlı gelişiyor. Sürekli yeni birşeyler öğreniyoruz. Tüm bunlar bizim gelişmemize de yardımcı oluyor. Her sezon sanki dondurmacılığa yeniden başlıyormuşum gibi bir heves bir heyecan yaşıyorum. Yeni tatları sunmak onlarla haşır neşir olmak çok güzel.

  Şile tulumbacısı ne zaman açıldı?

  1979 yılında Bursa Kurşunlu'da  dayımın dükkanı olan Tuna Dondurmaları isimli dükkanda başladım. Daha sonra 1987'de kendi dondurmacımı açtım. 2004 yılında Ümraniye'de   Kadıköy Saray Muhallebicisinin Ümraniye şubesini açtık. Böyle olunca İstanbul'a kesin dönüş yaptım. 2000 yılındaki krizden fazla etkilenince 2004 yılında Şile'de kendi başıma küçük bir dükkan açtım. Çünkü ben küçük yerleri daha bir severim. Oralarda kendini ifade etmek daha kolay. Eğer iyi bir insansan ve kimseye herhangi bir zararın yoksa insanların seni kabul etmesi çok daha kolay oluyor. Şile 'yi kendimizi ispatlayabileceğimiz bir yer olarak gördük. Yaklaşık 10 senedir burdayız. Önce tulumbayla başladık çünkü tulumbada da iddialıyız. İnsanların dikkatini çektik ve isim yaptık daha sonra asıl mesleğiz olan dondurma da yapmaya başladık. Zaten tatlı ve dondurma birbiriyle örtüşen iki sektör. 10 senedir burdayız ve mutluyuz. Biz aza kanaat eden insanlar olduğumuz için çok para kazanmışız az para kanamışız çok önemli değil. Bunlar işin geçici tarafları.

  Şile tulumba ve dondurmanın farkı nedir?

  Bir kere şerbeti şekerden yapıyoruz. Şerbetimiz özel. Tulumbacılık çok sır meslek değil ama yağı temiz tutup hijyenik bir ortamda yaptığın zaman insanların midesi bunu çok iyi anlıyor. Yani başarının sırrı bu. Dodurma ise; Yugoslavya'dan yani bugünkü Makedonya'dan getirdiğim brownissa diye bir ürün var burada böğürtlende deniliyor, onun dondurmasını yapıyorum. Yani bizim en özel dondurmamız ve farkımız; brownissa.

  Gelecek hedefiniz nedir?

  Hedefimiz ömrümüz yettiğince sağlılklı bir şekilde hizmet verebilmek çünkü bizim sektör verme sektörü alma sektörü değil. Genellikle 9 ay yatıp 3 ay çalışılan bir sektör olarak görülür  ama aslında çok meşakatlidir, bütün dondumacılar bilir. Çok özverili davranarak, çok çalışarak ve az kazanarak geçinen bir sektör burası. Bu yüzden insanlara hizmet vermeye çalışan dürüst,  güvenilir, sevilen, sayılan bir yer olmak ve en önemlisi insanlarla iyi dialog kurmak çok önemli çünkü ötekiler her yerde var zaten.

  Kış aylarında dondurma tüketimi ile ilgili ne söylemek istersiniz?

  Geçen sene ben kış mevsimi boyunca dondurma reyonunu hiç kapatmadım bundan sonrada kapatmayı düşünmüyorum.  Yaz kış burda dondurma satacağım. 

  İnasların tepkileri nasıldı?

  Beklentileri çok yüksek tutmamak gerekiyor onun için biz memnunuz. Dondurma bizim işimiz birde bir kaç sene tulumbayla çok uğraştığımız için dondurmaya ara vermiştik bir özlem oldu. Kış mevsiminde de hizmet vermeye  devam ediyoruz. Zaten tüm dünyada böyle bir tek Türkiye'de farklı dondurma algısı ama artık insanlar yavaş yavaş fark ediyor. Çünkü şöyle bişey var hatta sizin gelatomagazin.com'da da okumuştum dondurmanın derecesi kışında aynı yazında aynı 14 derece insanların vücut ısısıda her mevsim aynı değişmiyor. Çok güzel bir kelime çok sevdim emeği geçen, bunu duyuran arkadaşlara Gelato Magazin aracılığıyla teşekkür etmek istiyorum. Bak hala öğreneceğimiz bir sürü şey varmış demekki. 

  Gelato Magazin hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

  Kuruluş aşamasında hatta dahada öncesinde değerli arkadaşım Mücahit'le (Erdem) bu konuları konuşmuştuk. Ben onun iyi bir insan olduğunu ve bunu başaracağına eminim. Yeni başlayacağınız için karşılaşacağınız bir takım zorluklar olacaktır. Umarım bu sıkıntılı süreci kolayca atlatırsınız. Zaten Türkiye'de böyle bir eksik var. Dünyada örnekleri çok her  sektörün kendine ait bir yayın kuruluşu var. Dondurmacılık yabana atılacak bir sektör değil dünyada çok büyük bir yatırım var her sene kendini geliştirerek büyüyen bir sektör. Çünkü dondurma 7'den 70'e herkesin sevdiği bir şey. Türkiye'de hak ettiği yeri bulamamaştır. İşte böyle girişimci, parlak fikirleri olan arkadaşlarımız sayesinde bu sektör dahada büyüyecek. Bize böyle bir fırsat sunduğunuz için teşekkür ediyoruz. İyi niyetli işlerinde başarılı olacağınızı biliyoruz. Biz de elimizden geldiği kadar katkı yapacağız. Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.