Hangisi Gerçek Dondurma? Siz Karar Verin!

Hangisi Gerçek Dondurma? Siz Karar Verin!

 • Hangisi Gerçek Dondurma? Siz Karar Verin!

  Artizan dondurmacıların (kendi dondurmasını üreten dondurmacılar) dondurma dediği şey, küçük sanatçıların kendi dükkanlarında günlük taze süt ile yaptıkları sanatsal bir tatlıdır. “Artizan dondurma” yapılış tekniği ve üretimine gösterilen hassasiyet sayesinde bildiğimiz endüstriyel dondurmalardan çok farklıdır.

  En belirleyici özellik küçük miktarlarda ve günlük olarak üretilmesidir. Dondurmalarımız için tedarik ettiğimiz günlük sütler anında pastörize edilerek aynı gün tüketilmek üzere yerel çeşnilerle buluşturulmaktadır. Raf ömrünü uzatmak gibi bir zorunluluk olmadığı için tamamen doğal malzemeler rahatlıkla kullanılabilmektedir.

  Endüstriyel dondurmanın reçetesi de farklıdır, örneğin yağ oranı artizan dondurmaya göre daha yüksektir. Oysa artizan dondurmanın yağ oranı meyvelilerde 0'dan başlar sütlü ürünlerde ise %4-5 civarında olabilir. Endüstriyel dondurmada yağ oranı %7 ve hatta bazı ürünlerde %18 e kadar çıkmaktadır.

  Marketlerde satılan birçok ambalajlı soğuk tatlı aslında dondurma değildir. Büyük firmaların reklamlarına dikkat ediniz: Sıcak kumlardan serin sulara dalmak gibi bir şey derler ama asla “dondurma” kelimesini kullanamazlar. Ambalajlarında da “sütlü buz krem” yazmaktadır. Türk Gıda Kodeksine göre ambalajda dondurma yazabilmek için içinde belirli minimum oranlarda süt bulunması gerekir. 

  Market dondurmaları ambalajın büyüklüğü ve cazibesiyle tüketiciye ulaşmaya çalışır. Yoğun teknolojik imkanlarla içine hava ilave edilerek ürün neredeyse köpürtülür ve özellikle kampanya dönemlerinde %100 (hacmi kadar) volüm kazandırılır. Oysa artizan dondurma makineleri küçük miktarlarlarda üretebildikleri dondurmalarda hava oranı % 25-35 arasında olmaktadır.

  Bütün bunlardan anlaşılacağı üzere her iki ürün birbirinden gerek teknolojileri ve gerekse üretim felsefeleri ve gelenekleri olarak tamamen farklıdır.
  Artizan dondurma dükkanlarındaki çeşitlerin bolluğu dondurma severleri memnun etmeye yönelik gibi görünse de bu aynı zamanda kendini iyi ve daha mükemmeli üretmeye adamış sanatçı ruhun tatminidir.


  Not: Verdiği bilgiler için Müşfik Çırpanlı’ya çok teşekkür ederiz.  YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.