Annelere Dondurmayla İlgili Öğütler!

Annelere Dondurmayla İlgili Öğütler!

 • Annelere Dondurmayla İlgili Öğütler!

  "Dondurma hasta eder mi?" "Acaba bu dondurma hijyenik mi?" veya "Hangi dondurmadan almalıyım?" diye en çok düşünen kişiler muhtemelen annelerimizdir. Annelerimizin içini rahatlatmak ve onları bilgilendirmek için birkaç tavsiyede bulunmak istedik.

  Aldığınız dondurmanın pastörize olmasına dikkat ediniz.
  Erimiş ve tekrar donmuş olmamalıdır.
  Dondurma alışverişlerinizi en sona bırakın. Zamanlama önemlidir. Mümkünse iyi koruyucu çanta ile taşıyın ve evde derhal difrize koymayı unutmayın. 
  Dondurmanızı siz de evinizde doğru koşullarda saklayın.
  Dondurmanızı difrizden çıkardıktan sonra hemen yemeyin. Çok sert ve olması gerekenden daha soğuk olabilir (difrizler -18 -20 arası çalışır.) Hafifçe yumuşamasını beklemek gerekebilir. Örneğin ½ kilo dondurmanız varsa 15 dakika buzdolabınızın normal gözünde bekletirseniz, 4-5 derece ısınarak yaklaşık tüketilme derecesine ulaşacaktır.
  Dondurma servis edilen kaşıkların temiz olmasına dikkat ediniz. Kaşıklar her top dondurma alımından önce akar suda durulanmalıdır.
  Dondurma tokken tüketilmelidir. -14 derecede yavaşça yenmelidir. 
  Dondurma yedikten sonra oda sıcaklığında yarım bardak su içilmesi faydalıdır.
  Kışın dondurma yemek sakıncalı değildir. Vücudumuz hem yaz hem kış 37 derecedir. Dondurmalar da hem yaz hem kış -14 derecededir.
  Solunum yolu enfeksiyonu durumunda dondurma önerilmez.

  Dondurma hakkında bazı yanlış inanışlar

  Kışın dondurma yemek sizi hasta etmez. Dondurmanın soğuk olması boğazınıza zarar vermez. Bademcikleri hasta eden şey, kötü saklama koşullarında bekletilen sütlü ürünlerde bulunan bir bakteri türüdür. Dondurma dolapları eğer dükkanın içinde değil de dışında ise güneşte kalabilir ve dolap çalışsa bile dondurmanın yüzeyi eriyebilir. Erimiş dondurma bu yüzden tekrar dondurularak tüketilmemelidir.
  İyi dondurma için tam yağlı süt kullanmak yeterlidir.
  Dondurma fazla kilo aldırmaz. Bu kadar lezzetli bir tatlıyı yerken hafif bir suçluluk duygusuna kapılmanız doğaldır. Ama dondurma herhangi bir sütlü tatlıdan daha fazla kilo almanıza neden olmaz. İçinde süt olan bir ürün kaşıkla veya çatal ile yenebilmesi için kıvamının arttırılması gerekir. Dondurmada kıvamı arttırmak için gereken, sadece soğuk ortam ve meyvelerdir. Oysa diğer tatlılarda un, nişasta gibi şeyler de vardır.

  Not: Verdiği bilgiler için Müşfik Çırpanlı'ya çok teşekkür ederiz.

   

     YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.