Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı mıdır?

Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı mıdır?

 • Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı mıdır?

  Birçok kadın hamileyken “Acaba dondurma yemek bebeğime zarar verir mi? Bebeğim üşütür mü?” diye çekiniyor.

  Özellikle yaz aylarında sıcakla boğuşan hamile kadınlar dondurma yemek istiyor ama akıllarında hep bir soru işareti oluyor. Dondurmanın bebeğe zarar vereceğini düşünüyorlar. Anne adaylarının içi rahat olsun. Dondurma da her besin gibi önce mide ve bağırsaklara geçer. Burada kana karışır ve o kan da plasentaya, yani bebeğin olduğu yere ulaşır. Dolayısıyla bebeğin üşütmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

  Hamilelikte dondurma yemenin hiçbir zararı olmadığı gibi bilakis yararı var. Uzmanlar dondurmanın iyi bir kalsiyum, enerji ve protein kaynağı olduğunu, kalsiyumun gebelikte annede oluşan kemik kayıplarını azalttığını ve bebeğin kemik gelişimini desteklediğini, ayrıca annede kas krampları, tansiyon ve buna bağlı olarak preeklemsi riskini azalttığını söylüyorlar. Bilindiği gibi süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından en zengin kaynaklardır. Uzmanlara göre, hamile kadınlar dondurma yiyerek kalsiyum desteği alabilirler. Ayrıca dondurmada, bebeğin gelişiminin temel taşı olan ve annenin sağlığını korumada önemli rolü olan protein bulunur.

  Hamileyken haftada birkaç kez dondurma yemek hem anneye enerji verir, hem de bebek için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlar. Dondurma ne anne için, ne de bebek için zararlıdır. Tam aksine, hamileyken dondurma yemek faydalıdır.  YORUMLAR  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.