Kış Aylarında Neden Dondurma Tüketmiyoruz?

Kış Aylarında Neden Dondurma Tüketmiyoruz?

 • Kış Aylarında Neden Dondurma Tüketmiyoruz?

  Ülkemizde “Kışın hava soğuk, dondurma yenmez,” veya “kışın dondurma yersen hasta olursun,” gibi düşünceler var. Dondurma hakkında bilgi sahibi olursak, aslında bunların doğru olmadığını anlayabiliriz. Dondurmanın aslında soğuk tüketilen bir tatlı olduğunu kabullenirsek, bu olumsuz düşünceden sıyrılabiliriz.

  Örneğin, kışın, bademcik ameliyatı olmuş birisine doktorlar neden dondurma tavsiye eder? Çünkü, dondurma, betalaktamaz enzimlerini bloke ederek, bademciklerde bakteri üremesini engeller. Dondurma yaz-kış tüketilmesi gereken, inanılmaz bir kalsiyum, demir, potasyum, A, C, D, E ve B2 vitamini içeren soğuk bir tatlıdır. Kış aylarında soğuk havadan dolayı vücudumuzun direnci daha zayıf olur. Kışın portakal, greyfurt, çilek, mandalina, limon, elma, kayısı, nar, pekmez ve keçiboynuzu karışımlı dondurma, vücut direncimizi güçlendirir. Bu yüzden kışın dondurma yemek, hastalanmamıza neden olmaz, aksine direncimize ve bağışıklık sistemimize yarar sağlar. Ayrıca, uzmanlar hijyenik olarak hazırlanmış dondurmayı yiyen kişinin boğazında yerleşik bir mukozal hastalık yoksa, boğazda ağrı, ateşlenme vb. sorunlara yol açmasının mümkün olmadığını, çocukların kemik gelişimi, yetişkinlerin günlük kalori ihtiyacını karşılamak için dondurmanın 12 ay tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler.

  Avrupa’da ve ABD’de bizdekinin tersine, kışın da dondurma tüketilmektedir. Avrupa ve ABD'deki anne ve babalar, çocuklarına dondurmayı A, C, D vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılamak, vücut dirençlerini ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yedirmektedirler.. 

  Ülkemizin Akdeniz Bölgesi, yılın 12 ayında her türlü meyve ve sebze üretimi için elverişlidir. Kışın portakallı, narlı, limonlu, muzlu, kivili, ananaslı, böğürtlenli, elmalı, mandalinalı dondurma tüketiminin, vücudu gün boyu dinç tutacağı kesindir. Kışın dondurma tüketmenin, hasta ettiği düşüncesi yanlıştır. Vitamin ve kalori değeri yüksek olan besleyici bir besin, insanları hasta değil, dinç ve zinde tutar. Dondurma, tatlı olarak tercih edebileceğiniz en hafif ve en sağlıklı alternatiftir. 

  KIŞIN DONDURMA YİYİN VE ÇOCUKLARINIZA DONDURMA YEDİRİN!

   

     YORUMLAR

  ecemügeaydın Dedi ki;
  ÇOKİYİAMAİNANMIYORLARMESELAANNEM

  ecemügeaydın Dedi ki;
  ÇOKİYİAMAİNANMIYORLARMESELAANNEM

  Mina Dedi ki;
  Kesinlikle doğru bu sayfa çok güzel olmuş ama bu bilgiye anne ve babalarımız inanmıyor

  Perihan sevinç Dedi ki;
  Kesinlikle doğru özellikle rusyada kışın bir dondurmacı da gördüğüm kuyruk beni şok etmişti.

  Perihan sevinç Dedi ki;
  Kesinlikle doğru özellikle rusyada kışın bir dondurmacı da gördüğüm kuyruk beni şok etmişti.

  Yıldırım Dedi ki;
  Böyle bilgilendirici kaynaklar oldukça insanlar bilinçlenecektir. Teşekkürler .Site çok güzel olmuş Tebrikler. ..

  dondurmacı Dedi ki;
  Bencede aynen katılıyorum. ...  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.