Golça! Dondurmaları Çok Konuşulacak!

Golça! Dondurmaları Çok Konuşulacak!

 • Golça! Dondurmaları Çok Konuşulacak!

  Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi Üretim ve Proje Koordinatörlüğü göreviyle Ar-ge çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüten veteriner hekim Mehmet Ali Göksu, Türkiye'de ilk defa satışa sunulacak, fikir ve üretimi kendilerine ait olan Golça Dondurma hakkında sorularımızı yanıtladı.

   

  Mehmet Ali Bey, bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

  Konya doğumluyum. Ancak uzun yıllardır Antalya'nın ekmeğini yediğim için Antalyalıyım da diyebilirim. Evliyim ve bir çocuk babasıyım. Liseye kadar olan eğitimimi Antalya'da, üniversite eğitimimi ise Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde tamamladım. Üniversiteden sonra süt ve süt hayvanları, HACCP (gıda güvenliği), Hayvalarda Tüp Bebek Nakli konularında da ülkemizin ilk uygulama sertifikasını alarak bu alanlarda ihtisas yaptım. İş hayatında ise, üniversiteden mezun olduktan sonra, bir süre özel bir çiftlikte Sorumlu Veteriner Hekim olarak çalıştım. Daha sonra, Anadolu Birlik Holding bünyesinde ülkemizde ilk Hayvanlarda Tüp Bebek Üretim ve Nakil Merkezi'ni kurdum. Çocukluğumdan bu yana Ar-ge meraklısı bir adam olduğum için Osmanlı Kahvecisi Firması bünyesinde çalışma kararını aldım. Hâlâ bu firmada çılgınca fikirlerim peşinde ilerliyoruz.

  Osmanlı Kahvecisi ailesi olarak kaç yıldır hizmet veriyorsunuz? Bünyenizde hangi markalar var?

  Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi adı ile 3 yıldır hizmet veriyoruz. Ancak firmamızın alt yapı ve teknik hazırlık çalışmaları, firma sahibimiz tarafından uzun yıllara dayanmaktadır. Bünyemizde şu anda BAYRAM EFENDİ OSMANLI KAHVECİSİ, KARA İNCİ, EFE KAHVESİ, FİNCAN KEK ve son olarak GOLÇA isminde 5 farklı markamızla bu sektörde hizmet vermekteyiz.

  Türkiye'ye ilk defa kazandırdığınız Golça Dondurması nasıl hayata geçti? Yapımından bahseder misiniz?

  Öncelikle bir buluş yapmak insanı nasıl heyecanlandırıyor, ondan bahsetmek isterim. Biz yeni bir iş veya Ar-ge yaparken, vatana, millete sağlayacağı katkıyı, insanlara sağlayacağı istihdamı düşünüyoruz. Bu da bizim daha güzel işler yapmamıza ve heyecanlanmamıza sebep oluyor. Böyle güzel işler yapmak için kendi alanlarında deneyimli ve güçlü bir ekibe sahibiz. Golça, uzun zaman önce çıkan bir fikirdi aslında. Mesleki olarak Golça yapımında kullandığımız sıvı azot, veteriner hekimlerin bolca kullandığı bir maddedir. Bu madde ile, diğer bir ihtisas alanım süt ürünü olan dondurma birleşince, ortaya Golça çıktı diyebiliriz. Firma sahibimiz Boğaçhan Bey'in markalaşma anlayışı, tecrübe ve deneyimleriyle sunulabilir hale geldi ve hayata geçti.

  Golça'nın yapımından bahsedecek olursak, bu proje ile dondurma miksinden sıvı azot ile dondurma üretimi yapılmaktadır. Sıvı azot ile dondurma işlemi sırasında herhangi bir soğutma sistemine gerek duyulmaz. Bu yöntem kullanılarak, dondurma miksi ile soğutma kaynağı olan sıvı azot arasında kusursuz bir ısı aktarımı sağlanmakta ve böylelikle hızlı bir donma işlemi gerçekleşmektedir.

  Dondurmanın faydaları nelerdir?

  Aslında sütün faydalarını söylerek dondurmanın faydalarını da belirtmiş olacağız. Günde iki-üç bardak süt içmesi gereken bir çocuğa, bunu zorlayarak yapmak yerine dondurma yedirerek süt içirebilirsiniz. Sütün vücutta en iyi değerlendirilme şekli, içme sütü olarak doğrudan doğruya tüketilmesidir. Ancak, naklinin zor olması ve çabuk olması gibi nedenler sütün daha dayanıklı ürünlerle işlenmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu dayanıklı ürünler içinde, dünyada ve Türkiye'de önemli gelişmeler gösteren dondurma dikkat çekmektedir. Genellikle, çok yüksek oranda kuru madde içeren dondurma, besin değerinin üstünlüğü ve sindiriminin kolaylığı yanında, herkes tarafından sevillen tat ve aroması, kendine özgü yapısı, ferahlatıcı niteliği ile insanların ilgisini çekmektedir. Dondurma, süte göre çok daha besleyici bir gıda maddesidir. Çünkü sütün bileşiminde yer alan süt yağı, protein, süt şekeri ve mineral maddeler, dondurmada daha konstre halde bulunmaktadır. Tabii biz bu proje ile, sadece süte dayalı dondurma üretimi yapmayacağız. Bunun yanında su bazlı, daha çok taze meyve içeren çeşitlerimiz de yoğunlukta olacak. Dondurmanın faydalarından kısaca bahsedecek olursak

  1. Bağışıklı sistemini güçlendirir.

  2. Kalsiyum kaynağıdır, dişleri korur, çürükleri önler.

  3. Sinidirim sistemini düzene sokar, kolay hazmedilir.

  4. Hayvansal protein içerdiği için, yaralanmalarda hızla iyileşmeye yardımcı olur.

  5. Beyin gelişimine inanılmaz faydalıdır.

  Bayiilikleriniz olacak mı? Hangi illerde olacak?

  Tabii ki de aynı Bayram Efendi Osmanlı Kahvecisi'nde verdiğimiz bayiilik sistemine benzer olarak ülkemizde ve tüm dünyada bayiilikler vermeyi hedeflemekteyiz.

  Üzerinde çalışığınız Ar-ge projeleriniz var mı?

  Biz zaten firma olarak kendimizi Ar-ge firması olarak tanımlıyoruz. Çünkü alanında uzmanlaşmış ciddi bir ekibe sahibiz. Şu anda Golça'ya benzer halihazırda Ar-ge'si süren 4 ya da 5 projede daha çalışılmaktadır.

  Antalya'da sektörde sizi diğerlerinden ayıran farklılıklarınız nelerdir?

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, hedefimiz Antalya sektörü olmadığı için diğerlerinden farklıyız. Ünlü roman yazarı John Fowles'in bir sözünün bizi çok iyi anlattığını düşünüyorum. Ünlü yazar şöyle söylemiş: "Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı kalmak için." Bizim firmamızda sürekli bir değişim söz konusu. Ama bu değişim her zaman daha iyiye ulaşmak içindir.

  İlerisi için yeni projeleriniz var mı?

  Bizim firmamız varolduğu sürece proje ve yenilikçi fikirler hiç eksik olmayacaktır. Hatta önümüzdeki aylarda üretim tesislerimizi ve ofislerimizi taşıyacağımız yeni yerimizde, Ar-ge ve yeni projelerimiz için ciddi bir yatırım yaparak Ar-ge laboratuarımızı kuruyoruz. 

  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

  Umarım gelatomagazin.com ziyaretçileri bu yazıyı keyif alarak okumuşlardır. Ben, insanlara genelde "Mutlu değilsen, durduğun yere bak," diye tavsiyede bulunurum. O halde, tüm gelatomagazin.com ziyaretçilerine söyleyeceğim: "Mutlu olmak için buyurun Golça dükkanlarına!"

     YORUMLAR

  Asmalımescit Dedi ki;
  Nasıl olduğunu anlayamadım ama çok eğlenceli görünüyor. İstanbulʹda Nerede bulabiliriz?  Aşağıdaki işlem sonucunu yandaki kutucuğa "Sonuç" yazan kısma yazınız.