GELATO RÖPORTAJ

GELATO MAGAZİN RÖPORTAJ

Gerçek Tat Gerçek Dondurma; Yaşar Usta Dondurması

Küçük bir çocukken başladığı dondurmacılık işinde kendi markasını yaratıp dondurma sektöründe bir duayene dönüşen Yaşar Usta ile ʹYaşar Usta Dondurmalarıʹnı konuştuk.

Kalitenin Lezzetle Birleştiği Nokta; Cielo

Kalitesi, lezzeti ve birbirinden değişik dondurma çeşitleriyle Beylikdüzüʹnde kapılarını açan Cieloʹnun sahibi Zeydan Eke ve oğlu Eymen Eke ile ʹCielo dondurmalarınıʹ konuştuk.

Şile Tulumba ve Dondurmacısı

36 yıllık dondurmacı Aydın Yenihayat ile Şile Tulumba ve Dondurmacısı hakkında konuştuk.

Murat Yıldırımʹdan İtalyan Lezzeti Hikayesi

34 senelik Avrupa tecrübesinden sonra, Türkiyeʹde Murdovenetoʹyu açan İtalyan dondurmacısı Murat Yıldırım ile sohbet ettik.

Dededen Toruna: Paşa Dondurma!

Mesleğine aşık olan Altan Akkoç, 9 yaşından beri dondurmacılıkla uğraşıyor. 5 kuşaktır dondurma yapan ailenin üyesi Altan Bey, dondurmayı, dondurmacılığı ve Paşa Dondurmaʹyı anlattı.

İvan Holyavkinʹle Hacı Bozan Oğulları Dondurması Üzerine Konuştuk

Yurtdışında ve Türkiyeʹde çikolata, pasta ve dondurma üzerine eğitim almış ve eğitim vermiş, danışmanlık yapmış olan İvan Holyavkin bir süredir Hacı Bozan Oğullarıʹyla birlikte çalışıyor.

Mukbil Yalçınʹla Dondurma Üzerine...

Dünyaca ünlü İtalyan dondurmasını Türkiye’ye ilk kez tattıran Via Gelato’nun on iki yıllık lezzet serüvenini, markanın yaratıcısı Mukbil Yalçın ile konuştuk.

Kahramanmaraşʹta Sütçü İmamʹın Torunları Dondurma İhraç Ediyor

Bundan 81 yıl önce Maraşʹta Sütçü İmam öncülüğünde ayaklanan halk, Fransız askerlerine karşı zafer kazanmıştı. Bugün ise aynı başarıyı Maraşʹta Sütçü İmamʹın yolundan giden dondurma ustaları ticari olarak göstermeye çalışıyor.